اولین وبلاگ اختصاصی نجوم رادیویی درایران

بخشی از ارائه گیرا در باشگاه نجوم آذر و دی ماه ثاقب-لایه های جو1

در این لایه هر چه از زمین دور بشویم  دما کم می شود چرا که زمین  خود منبع گرما یی است برای جو. بخاطر اینکه نور خورشید را جذب کرده حالا در حال  بس دادن آن  به جو است. حالا اگر از منبع گرما دور بشویم چی می شود؟  خوب انرژی کمتری بر واحد سطح به ما میرسد یعنی اینکه دما ی این لایه کم می شود . از طرفی هم چون چگالی مولکولهای هوا هم در حال کم شدن است ما با کاهش دما روبرو میشویم. تا جایی که به زیرین ایسته یا  Tropopause برسیم.  اینجا مرز این لایه با لایه ی بعد است.

 

آرام سبهر یا استراتوسفر:

       چیزی که این لایه را از  دیگران جدا می کند  ملکولهای اکسیژن سه اتمی یا همان o3ها هستند.  19.9% جرم  هوا کره را تشکیل می دهد. در حالی که از  11 کیلومتری سطح زمینشروع می شود تا 50 کیلومتری . اگر با زیرین سبهر مقایسه  کنید تقریبا 4 برابر قطرش بیشتر است.  این یعنی این لایه خیلی رقیق تر از زیرین سبهر است. در 6 کیلومتر اول این لایه دما با افزایش ارتفاع ثابت می ماند و اصطلاحا  به آن لایه دما ثابت یا  Isothermal میگویند. ولی از 20 کیلومتر به بالا که دیگر اثر ozone غا لب تر می شود دما زیاد می شود. این هم بخاطر این است که نور خورشید  به ملکولهای ozone  برخورد می کند و آنها را به ملکول دو اتمی و تک اتمی  اکسیژن میشکند. در این فرایند انرژی جذب می شود و میتواند دما ی آن ناحیه را بالا ببرد. از طرفی هم چگالی  ozone در این نواحی بیشتراست بس میتواند بیشتر انرژی را جذب کند و دما رو بالا ببرد.

 

این عکس نشان می دهد اگر یک جایی در لایه ozone سوراخ شود  برتو فرابنفش  به ما برخورد می کند و همه ما  بعد از مدتی میمیریم!!

بدیده ی فوران بخار یا Jet Stream هم در این لایه رخ می دهد. حالا این بدیده چیست؟

این  اثری است که از ترکیب  نیروی کوریلیوسی و گرم شدن جو با خورشید یا هر چیز دیگری بوجود می آید. این اثر در استوا بیشتر  حس می شود تا قطبها. چرا که نیروی کوریلیوسی همیشه در جهت ضرب خارجی  بردار سرعت ذره و سرعت زاویه ای دستگاه مختصات است که اینجا معمولا دستگاه مختصات را همان زمین میگیرند.  بنابراین هرچه از قطبها ،جایی که بردار مکان ذره و سرعت زاویه ای زمین موازی هستند ،دور بشویم این نیرو قوی تر می شود تا جایی که در استوا این دو  بردار بر هم عمود خواهند شد و حاصل ضرب خارجی آنها بیشینه می شود.  در استوا  جو و کره ی زمین بیشترین سرعت نسبی را دارند در حالی که در قطبین تقریبا نسبت بهم ثابت هستند. چون محور دوران زمین از قطبها میگذرد. یک جریان عرضی هوا  مثل شکل زیر بوجود می آید که به آن  jet stream  یا طوفان بخاری می گویند!   

 

 

 خورشید هم هوا کره را گرم میکند و سرعت ملکولهای جو را با لامبرد تا این اثر راحت تر رخ دهد.

  

نوشته شده توسط گروه گیرا در جمعه دهم دی ۱۳۸۹ ساعت 0:38 | لینک ثابت |